Hamileyken

21 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

05.03.2022
184
21 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

21 haftalık gebelikte, beşinci ay olduğu için hamileliğin yarısına gelinmiştir. Karın oldukça belirgindir, ancak bazı anne adayları hala oldukça küçük olduğunu düşünmektedir. Ancak tam da bu aşamada önceki haftalara göre en fazla büyümeyi gösterecek ve eski kıyafetler artık olmayacaktır.

Bu haftada kadının oldukça yuvarlak ve sıkı olan, ancak 9 ayın sonuna kadar olması gerektiği kadar büyük olmayan karnı vardır. Sonuçta, bebeğin en fazla kilo aldığı dönem 3. Üç aylık dönemdir ve bu haftada karnın çok büyük olmaması da normaldir.

Bu aylarda alınan kilo, büyük ölçüde annenin beslenmesine bağlıdır. Ancak, dengeli ve sağlıklı beslenmeye devam edilirse, bu haftaya kadar ortalama olarak 4 ila 8 kg arasında kilo almış olması muhtemeldir.

Bu aşamada anne ve bebeğin tabiri caizse aynı zaman diliminde aktif olmamaları mümkündür. Gün içerisinde kadının daha heyecanlı ve hareketli olduğu zamanlarda bebek daha huzurlu ve sessiz olabilir.

Geceleri durum tamamen tersine dönebilir. 21 haftalık gebelikte anne dinlenirken, bebek daha çok hareket eder.

21 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler ve bebekte meydana gelen gelişimler hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

21 Haftalık Gebelikte Bebek Nasıl Gelişiyor?

Bebeğin 21. gebelik haftasındaki gelişimi, bağışıklık sisteminin bir parçası olan beyaz kan hücrelerinin (lökositler) oluşumu ile bilinir.

Bebeğin büyümesi artık ilk aylardaki kadar hızlı değil. Sistemlerin, organların, dokuların ve kemiklerin gelişimi her hafta farklı bir hızda gelişmeye devam eder.

21 haftalık gebelikte bebeğin cildinin çok ince, kırmızımsı ve kırışık olduğu da gözlenir. Bebeğin bu haftada kırmızı görünmesi, şeffaf cildinden görünen kan damarlarından kaynaklanmaktadır.

Ayrıca bebek henüz çok fazla vücut yağına sahip değil, ancak önümüzdeki birkaç ay içinde, her hafta kilo aldıkça değişme eğiliminde. Daha fazla vücut yağı ile cildi daha pembe ve daha az şeffaf olma eğilimine girecektir.

Bebek 21 haftalık gebelikte çok hareket eder. Rahim içinde çok fazla boşluk olduğundan, fetüs anne rahminde takla atabilir. Bu esas olarak, bebeğin en aktif olduğu geceleri daha fazla olur.

21 haftalik gebelikte bebek
21 haftalık gebelikte bebek

Doktorların bu aşamada tespit edebildikleri bir diğer hareket de bebeğin kaşınmasıdır. Çünkü 21. haftada tırnakların çoktan oluşmuş olduğunu görmek mümkündür.

Ancak cilt bir mukoza ile kaplı olduğu için büyük tırnaklarda bile bebek kendine tırnaklarıyla zarar vermez.

Ayrıca 21 haftalık gebelikte bebek, sindirim sistemi tarafından sindirilebilen amniyotik sıvıyı da yutabilir. Böylece bebeğin ilk dışkısı oluşur ve doğuma kadar bağırsakta kalır.

Bakteri içermediği için bu dışkılar (mekonyum denir) bebekte gaza neden olmaz.

Bebeğinize hikayeler okuyun ve uyuması için ona ninniler söyleyin. Bu haftada bebek ilk uyku ve uyanıklık döngüsünü yaşamaya başlar. Hatta bazı durumlarda ultrason muayenelerinde uyumak için en sevdiği pozisyonun ne olduğunu görmek bile mümkündür.

21 Haftalık Gebelikte Bebeğin Kilosu ve Boyu Nedir?

21 haftalık gebelikte fetüs 300g ila 400g arasında olabilir ve boyu yaklaşık 25 cm’dir (topuktan başa). Bazı insanlar bu aşamada bebeğin boyunu büyük bir muzla karşılaştırabilir.

Bebeğin göz kapakları, kaşları ve tırnakları zaten tamamen oluşmuş durumda. Ayrıca söylediğiniz her şeyi duyabilir, bu nedenle onunla konuşmanız her zamankinden daha önemlidir. Bu sayede bebeğiniz sesinizi ayırt etmeye başlayacak ve sizinle daha sıkı bir bağ oluşturacaktır.

21 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler ve Belirtiler

Bu hafta hamile bir kadın, hamilelikte yaygın bazı semptomlar yaşamaya başlayabilir. Bu can sıkıcı semptomlardan birisi de hafıza da zayıflıktır. Hamilelikte kendini daha unutkan hisseden birçok kadın bu durumu bu haftalarda daha çok bildirmektedir.

21 haftalık gebelikte bazı kadınlar vajinal akıntıda artış olduğunu da bildirirler. Ancak enfeksiyona işaret edebilecek koku, renk ve diğer kötü semptom bu akıntıda yoktur.

Özellikle sıcak günlerde ayaklarınızda ve bacaklarınızda şişlik olabilir. Bu nedenle ideal olan, dolaşımı iyileştirmek için bacaklarınızı mümkün olduğunca yüksekte tutmaktır. Bol miktarda sıvı içmek de semptomu hafifletmeye yardımcı olur.

Annenin vücudundaki değişiklikler

21 haftalik gebelik
21 Haftalık Gebelik

Hamilelik sırasında kilo alımı kaçınılmazdır. Bu haftada kilolar daha belirgin hale gelir ve bu da hamile kadını rahatsız edebilir. Bu durumda yapılacak en iyi şey beslenmeye özen göstermek, önerilenden fazla kilo alımını önlemektir.

Rahim karnı öne doğru bastırmaya başladıkça karın daha fazla yukarıya doğru kalkmaya başlar. Bu haftadan sonra göbek deliğinin dışarı çıkmaya başlaması çok doğaldır. Bu nedenle, böyle bir şey olursa paniğe kapılmayın.

Kontroller

Muhtemelen 3. veya 4. kontrolünüzdür. Olası gestasyonel diyabeti tespit etmek için kan şekeri gibi testlerin yanı sıra, her hamile kadına göre daha spesifik bazı testler yapmak gerekebilir.

Hamileyken fiziksel egzersizler, hamileliğin sonunda kasları güçlendirmek, omurgadaki ağrıları gidermek ve vücudunuzu doğuma hazırlamak için bu haftalarda önemlidir.

Pilates ve yoga gibi egzersizler en çok tavsiye edilenlerdir. Çünkü vücut için faydalarına ek olarak, streste önemli bir azalma ve duygusal rahatlama sağlar.

Göğüsler hamileliğin erken döneminde çok fazla büyüme eğilimindedir, ancak 21 haftada bu büyümenin durması muhtemeldir. Meme uçları daha şişkin olabilir ve areolalar daha büyük ve daha koyu olur. Bu nedenle, iyi destek sağlayan askılı rahat sutyenlerin giyilmesi tavsiye edilir.

21 haftalık gebelikte, doğuma giderken alınması gerekenler ile ilgili listenizi yapabilirsiniz. Uygun emzirme sutyeni almayı ve çantaya eklemeyi de unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.