Hamileyken

2 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

30.01.2022
229
2 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

2 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler daha çok kadın vücudundaki hormonlarla ilgilidir. Gebeliğin oluştuğu bu haftada bebeğin tüplerden rahime doğru hareketi ve yerleşme haftasıdır.

2 haftalık gebelikte birçok kadın hala anne olacağını bilmiyor. Çünkü bu hafta gebeliğin başlangıcı ve genellikle semptomu olmayan bir aşama.

Araştırmalara göre, döllenmeden yaklaşık 6 ila 12 gün sonra yumurta kendini rahmin iç duvarına (endometriyum) bağlar ve bu aşamadan itibaren hamilelik başlar.

Genel olarak, hamile olduğunuzu aile üyelerine söylemek için henüz çok erken. Bu yüzden bu an anne adayı için oldukça heyecanlı bir haftadır.

2 Haftalık Gebelikte Neler Olur?

2 haftalık gebelikte, yumurtlama ve yumurtanın sperm tarafından döllenmesi meydana gelir. Oluşan embriyo, fallop tüplerinden onu barındırmak için değişikliklere uğrayan rahime göç edecektir.

Döllenmeden elde edilen kök hücreler hızla çoğalarak bebeğin dokularını ve organlarını oluşturur. Bebek henüz bölünen embriyo aşamasında olduğu için henüz çok küçüktür.

Embriyonun rahme yerleşmesinden itibaren, fetüsün gelişimi için ideal ortamı sağlayacak olan plasenta oluşmaya başlar. Bu, 2 haftalık gebelikte annedeki değişiklikleri oldukça artıran bir sürecin de başlamasına neden olur.

2 Haftalık Gebelik İdrar Testinde Belli Olur Mu?

Hamilelik testi ancak yumurta döllenip rahime yerleştikten 12 gün sonra yapılabilir. Çünkü HCG hormonu ancak embriyo kendini rahme yerleştirdiğinde ve hamilelik tam olarak oluşmaya başladığında üretilmeye başlar.

2 haftalık gebelik idrar testinde belli olmayabilir. Çünkü bu hafta gebeliğin oluşma aşamasıdır ve henüz gebelik testinde tespit edilebilecek hormon üretilmemiştir.

Bu nedenle üretilen HCG miktarının kan testi veya idrar testiyle hamileliği tespit etmeye yeterli olması birkaç gün sürer.

2 Haftalık Gebelik Ultrasonda Belli Olur Mu?

2 haftalik gebelik ultrasonda belli olurmu
2 haftalık gebelik ultrasonda belli olur mu

2 haftalık gebelik ultrasonda belli olmaz. Çünkü bu aşama gebeliğin meydana gelme aşamasıdır. Henüz hücre boyutunda olan bebeğin 2. Haftada ultrason gibi görüntüleme teknikleriyle görülmesi mümkün değildir.

Döllenmenin her zaman cinsel ilişki ile aynı gün gerçekleşmediğini, bu nedenle idrar testlerinin yanlış negatif olabileceği unutulmamalıdır.

Hamileliğin ilişki gününde olmamasının nedeni, spermin dişi üreme sisteminde 7 güne kadar yumurtanın döllenmesini bekleyerek hayatta kalabilmesidir.

Yani cinsel ilişkiden bir hafta sonrasına kadar döllenme gerçekleşebilir.

2 Haftalık Gebelik Belirtileri Nelerdir?

2 haftalık gebelikte, hormonlar kadının vücudunda güçlü bir şekilde çalışır ve ruh hali değişimlerinin meydana gelmesi muhtemeldir.

Vücut büyük değişiklikler geçiriyor olsa da kadının değişiklikleri fark etmemesi veya oldukça az hissetmesi mümkündür. Vajinal kramplar, koku ve tat değişiklikleri, gaz artışı ve mukusta değişiklikler meydana gelebilir.

2 haftalık gebelikteki bu belirtiler, birçok benzerlikleri olduğu için sıklıkla adet öncesi kramplar (PMS) ile karıştırılabilir.

Hamileliğin ilk belirtileri aşağıdaki gibi daha kolay gözlemlenebilir:

Kanama

Döllenme ve rahmine yerleşme sürecinde bazı damarlar çatlayarak az miktarda kanamaya neden olabilir.

Bu genellikle erken gebelikte yaygındır ve yerleşme kanaması (implantasyon veya nidasyon) olarak bilinir. 2 haftalık hamilelikte kadınların yaklaşık üçte birinde görülür.

Birçok kadın ne olduğunun farkında değildir ve kanamayı adet kanamasıyla karıştırır.

Bütün bunlar normaldir ve genellikle endişelenecek bir şey yoktur. Yerleşme kanaması pembe akıntı şeklinde ve çok az olur. Daha yoğun kanama fark ettiğinizde, tıbbi yardım almanız önerilir.

Karın şişkinliği

Anne adayının vücudu şimdiden değişmeye başlıyor. Gebeliğin 2. haftasında karın ve göğüslerde şişkinlik görülmesi sık görülen bir durumdur.

Bunun nedeni, rahimdeki kasların bebeği barındırmak için genişliyor olmasıdır. Göbek şişme eğilimindedir, biraz daha büyük ve yuvarlak hale gelir. Ancak yine de tipik hamile karnı gibi değildir.

Göğüslerde hassasiyet

Hamileliğin bu erken döneminde göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet olabilir. Hacimdeki artış, meme bezlerini uyaran ve kadını emzirmeye hazırlayan hormonların etkisinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca meme uçlarında hassasiyet ve areolada koyulaşma gibi bazı değişiklikler fark edilebilir. Hamileliğin ilk haftasında göğüs ucu kararmasının nedeni bölgedeki kan akışının artmasıdır.

2 Haftalık Gebelikte Bebek Nasıldır?

2 haftalik gebelik
2 Haftalık Gebelik

2 haftalık gebelikte bebek hala bir embriyodur. Bir yumurta ve bir spermin döllenmesinin sonucu oluşan gelişmiş hücreler bütünüdür.

Bebeğin omuriliğini ve beynini oluşturacak olan nöral tüp adı verilen bir segmente sahiptir.

2. haftada embriyo annenin kan dolaşım sistemine dahil olur ve plasentayı geliştirir.

Hamileliğin onuncu günü civarında, embriyo plasenta yoluyla besinleri almaya başlar.

Daha sonra embriyoya bağlı bir yapı olan yolk kesesi kırmızı kan hücreleri üretmeye ve besleyici maddeleri depolamaya başlayarak bebeğin beslenme sürecine yardımcı olur.

İki hafta kısa bir süre gibi görünebilir. 2 haftalık gebelikte anndeki değişiklikler çok yoğundur ve bunlar hamileliğin ilk belirtileri olarak kendini göstermeye başlar.

Merak etmeyin çok şey değişecek, birçok zorluk ortaya çıkacak ve bu uzun yolculuğun sonunda bebeğinize kavuşacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.