Hamileyken

18 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

06.03.2022
172
18 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

18 haftalık gebelik, bebeğin hareketlerinin anne tarafından hissedilmesi ve cinsiyetinin öğrenilmesi açısından önemli bir haftadır. Bu haftanın önemi sadece bunlarla da sınırlı değil.

Hamilelikte en çok beklenen anlardan biri bebeğin hareketini hissetmektir. Birçok kadın, bebeğin hareketlerini hamileliğin 16. ve 20. haftasında (4. ayın sonu ve 5. ay boyunca) hissedebilir. Hareketler genellikle hafif ama anne tarafından fark edilir. İkinci hamilelikte bu hareketleri hissetme daha erken olabilir.

18 haftalık gebelikte önemli anlardan biri daha gerçekleşir. Artık ultrason muayenesinde bebeğin cinsel organlarını görmek daha kolay olacak.

Bebeğiniz kız ise rahim ve fallop tüpleri oluşmuş olacaktır. Erkek ise, genital organı ultrasonda görmek daha da kolay olacaktır.

18 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

Gebe kadın 18. gebelik haftasında ise, gebeliğin 4. ayının sonuna gelmiş demektir. Annenin bebeğinin karnındaki nazik hareketlerini fark etmeye başladığı önemli bir andır.

18 haftalık gebelik, hamileliğin 5. Ayının başlangıcı olarak kabul edilir ve bu hafta anne ve bebekte meydana gelen değişiklikler açısından da önemli bir haftadır.

18 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boy ve Ağırlığı

18 haftalık gebelikte bebek yaklaşık 150 g ağırlığındadır ve yaklaşık 12 cm, yani yaklaşık bir patates boyundadır. Tabi bu anne babanın durumuna göre değişebilir.

Bebeğin kemikleri güçlenmeye ve kaslar ortaya çıkmaya başladığından, anne bebeğin hareketlerini şimdiden hissedebilir. Bu nedenle bu haftada bebeğin hareketlerinin daha belirgin olması doğal ve beklenen bir durumdur.

Bu hafta önemlidir, çünkü bebekte parmak izleri oluşmaya başlar. Bu onu diğerlerinden ayıracak ve eşsiz olduğunu gösterecek bir özelliktir.

Bebek, nefes alması gerektiği zamanlar için bir uygulama olarak nefes alma hareketlerine, esnemeye ve hıçkırmaya başlar. Plasenta hala ona ihtiyaç duyduğu oksijeni vermekten sorumludur.

Bebeğin kalbi anneninkinin iki katı kadar hızlı atmaya başlar. Ayrıca annesinin kalp atışı ve göbek kordonundan geçen kanın sesi gibi iç sesleri bebek bu haftada duymaya başlar.

Kısa bir süre içinde bebek, ebeveynlerinin sesi gibi dış sesleri duyabilir.

18 haftalık gebelikte bebeğin bağırsağı gelişmektedir ve yuttuğu amniyotik sıvının oluşturduğu ilk dışkıyı (mekonyum) üretmeye başlar.

18 Haftalık Gebelikte Hamile Kadınlardaki Değişiklikler

18 haftalik gebelik annedeki degisiklikler
18 haftalık gebelik annedeki değişiklikler

18 haftalık gebelikte bebek hızla gelişiyor ve bu da annenin vücudundan çok şey talep ediyor.

Bu nedenle, 18 haftalık gebelikte annede bazı değişikliklere neden olabilir:

Halsizlik

18 haftalık gebelik, çok fazla değişikliğin hızla gerçekleştiği, annenin kendini çok halsiz hissettiği bir dönemdir.

Kalbinizin eskisinden yaklaşık %40 ila %50 daha fazla çalışmasına ek olarak, kadının göbeği büyümeye ve ağırlaşmaya başlıyor. Ayrıca, bebek tam hızda gelişiyor. Bütün bunlar çok fazla enerji tüketir.

Bu nedenle hamile kadınların enerjilerini yenilemek için iyi beslenmenin yanı sıra, dinlenmeye özen göstermeleri önemlidir. Ayrıca sırt ağrısından kaçınmak için gerilmekten kaçınmalı ve duruşunuza dikkat etmelisiniz.

Baş dönmesi

Hamilelik sırasında hormonların etkisi ve vücutta dolaşan kanın artması (ortalama 1,5 litre) nedeniyle kan basıncının düşmesi yaygındır. Bu baş dönmesine ve rahatsızlığa neden olabilir.

Rahim büyüdükçe kan damarlarına baskı yapmaya başlar ve bu da baş dönmelerine neden olabilir.

Baş dönmesini hafifletmek için hamile kadının kan şekerini kontrol etmek için daha kısa aralıklarla yemeye ek olarak, olası kazalardan kaçınmak için yavaş kalkmaya çalışması önemlidir.

Cilt değişiklikleri ve sivilceler

18 haftalık gebelik hormon seviyelerinde artış ile de bilinir. Bu durum özellikle yüzde leke ve sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu bir kural değildir, ancak her kadının vücuduna bağlı olarak olabilir.

İştah artışı

18 haftalık gebelikte mide ekşimesi genellikle durur. Bu iyi olsa da diğer yandan iştah artabilir. Sonuç olarak, belirli yiyecekleri yemek için garip istekler ortaya çıkabilir. Yani, hamilelikte aşerme zamanı bu haftaya denk gelebilir.

İştah artışına ek olarak, hamile kadınlar bu dönemde hızlı şekilde kilo alabilirler. Sürekli yemek yeme isteği ve bebeğin hızla büyümesi kilo alımını hızlandırır.

Akıntılar

Hamilelik sırasında beyaz, kokusuz vajinal akıntı genellikle normaldir. Bu dönemde meydana gelen fizyolojik değişikliklerle ilgili olabilir.

Ancak hamile kadın, kötü koku, kaşıntı veya karın ağrısı gibi değişikliklerinin farkında olmalıdır. Bu durumlarda kadın enfeksiyon kapmış olabileceğinden doktora başvurmalıdır.

18 Haftalık Gebelikte Karın Ne Kadar Büyür?

18 haftalik gebelikte anne karni
18 haftalık gebelikte anne karni

Genel olarak 18 haftada karın dışarıdan görünmeye başladığından, kadının hamile olduğu dışarıdan bakanlar tarafından anlaşılabilir.

Henüz büyük değil, ama şimdi biraz şişkinlik görebilirsiniz.

Artık muhtemelen bebeğin cinsiyetini bildiğinize göre, çeyiz hakkında düşünmeye başlayabilirsiniz.

18 haftalık gebelikte bebeğin cinsiyetini hala öğrenemiyorsanız, endişelenmeyin ve merakınızı biraz daha tutmaya çalışın. Çünkü yakında öğreneceksiniz. Bebeğin her hareketinin ailece tadını çıkarmak için bu çok özel andan yararlanın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.