fbpx

17 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

06.03.2022
780
17 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

17 haftalık gebelikte bebek giderek gelişiyor. Anneler karnının içinde “hava kabarcıkları” veya “kelebek uçuyor” gibi hareketleri hissetmeye başlayabilir.

İlk kez hamile kalan kadınlar bebeğin hareketlerini hissetmekte zorluk çekebilir. Daha önce hamilelik tecrübesi olan anneler, bebeğin hareketleri konusunda daha dikkatli olabilirler.

Deneyimli olsun ya da olmasın, hamile kadınlar dinlenmenin (yaklaşık 8 saat aralıksız) ve yiyeceklerin (sebze, tahıl ve yağsız etler) bebeğin gelişimi için son derece önemli olduğunu bilmelidir.

17 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

Gebeliğin 17. haftası, gebeliğin 4. ayına tekabül etmektedir. Tam 40 haftalık bir hamilelik varsayarsak, bebeğin doğmasına 23 hafta (veya yaklaşık 5 ay) vardır. Annenin göbeği bellidir ve daha önce giyilen kıyafetler artık dar geliyor olabilir.

17 haftalik gebelik kac aylik
17 haftalık gebelik kaç aylık

Hamileliği takip eden kadın doğum uzmanı ile egzersiz yapma olasılığı ve yoğunluğu hakkında konuşun. 

Yoga, Pilates ve yürüyüş, hamilelik sırasında yapılacak aktivitelere iyi örneklerdir. 

17 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir? 

Gebeliğin her aşamasının kendine has değişiklik getirme durumu vardır.

Ancak genel olarak 17 haftalık gebelikte en yaygın değişiklikler şunlardır: 

Kanama

Artık bebek büyüdükçe vücutta dolaşan kanın akışı ve basıncı artarak diş etlerinde ve burunda kanamaların oluşmasına neden olur.

Hamile kadında oluşan küçük yaralanma durumunda bile normalden daha fazla kanama olabilir.

Ancak birkaç dakika içinde kontrol edilirlerse olağandırlar ve telaşa gerek yoktur.

Çok sık meydana geliyorsa veya akıntı birkaç dakika içinde kontrol altına alınamıyorsa, bu konuyu kadın doğum uzmanıyla konuşmak en doğru karardır.  

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  31 Haftalık Gebelik Evresinde Ne Olur?

Kaşıntı

Kaşıntı karında veya göğüslerde kendini gösterebilir. Bebeğin büyümesiyle birlikte karında, süt üretiminin artmasıyla da göğüs derisinde gerilme yaşanır. Bu da bu bölgelerde kaşınmaya neden olur.

Kaşıntının gelecekteki çatlakların ilk belirtilerinden biri olduğunu belirtmekte de fayda var. Bunlardan kaçınmak için cildi nemlendirmek için nemlendirici krem kullanabilirsiniz.

Hamilelikteki hormonal değişikliklerle birlikte cilt de bu değişikliklerden etkilenir. Hamileyken cilt normalden daha yağlı hale gelebilir. Bu da sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olur. Cildinizi her zaman temiz tutmak ve sadece yağsız nemlendiriciler kullanmak gibi bazı bakımlar bu konuda size yardımcı olabilir.

Sıcak basması

Vücut hamilelik sırasında birçok hormon üretir. Bunlardan biri, hamilelikte sıcak basması hissine neden olabilen progesterondur.

Hamileyken hormon miktarının artması normal bir durumdur ve progesteronun da artması beklenir. Bu nedenle de anne adayının sıcaklık artışı hissetmesi normaldir.

Kilo artışı

Gebeliğin bu aşamasında, kadının kilosunda 2,5 kg ile 4,5 kg arasında değişen bir artış olabilir.

Bu ağırlık sadece bebeğin varlığından dolayı değil, aynı zamanda vücudun doğumdan sonra anne sütü üretmek için enerji (yağ şeklinde) depolaması nedeniyle olur.

Hamilelik sırasında kilo alımı kaçınılmazdır, ancak anne adayları arasında da büyük korku kaynağıdır. Hamileyken fazla kilo almak vücut rahatsızlıklarının yanı sıra, yüksek tansiyon ve gestasyonel diyabet gibi problemlerin ortaya çıkma riskini artırır. Bu nedenle fazla kilolardan dolayı ileride oluşabilecek problemlerden kaçınması gerekir.

Rüyalar

Kadının vücudunda bulunan büyük miktarda hormon nedeniyle, hamileyken rüya görmek yaygındır. Görülen bu rüyalar genellikle daha berrak ve daha net hatırlanır.

Hamile kadınların endişe nedeniyle kâbus ve yoğun rüyalar görme olasılığı daha yüksektir.  

Ayrıca, rüyalarını daha kolay hatırladıklarını fark etmeleri de mümkündür. 

17 Haftalık Gebelikte Bebek Kilosu ve Boyu

17 haftadır karın içinde olan bebek yaklaşık 11 cm boyunda ve ortalama 100 gr ağırlığındadır. Bu kilo ve boyda doğsaydı, bebek avucunuzun içine sığardı.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

17 haftalık gebelikte bebek, doğumdan sonra vücut ısısını korumak için önemli olacak yağı kazanmaya başlar.

Cilt incedir ve ana işlevi bebeği korumak olan tüy tabakasıyla (lugano) kaplıdır.

Lanugo varlığında bile, ana hatları belli olmuş olan küçük kol ve bacaklarda damarlar ve atardamarlar görülebilir.

Bazı organlar, yapılar ve sistemler oluşmaya başlıyor (akciğerler ve kemikler gibi). Küçüğün kalbi beyin tarafından yönetilir ve durmaksızın atarak vücudunun her yerine kan pompalar.    

Hamileliğin bu aşamasında bebek parmak izlerini ellerinde ve ayaklarında oluşturur. Ayrıca esner ve çoğu zaman uyur.

17 Haftalık Gebelikte Ultrason

17 haftalık gebelikte anne karnı
17 haftalık gebelikte anne karnı

Bebeğin cinsiyeti artık ultrasonla öğrenilebilir. Bilmek istemiyorsanız, sürprizi yanlışlıkla bozmadan önce doktora bildirin. Ama merak ediyorsanız kız mı erkek mi olacağını öğrendikten sonra bebeğin adını düşünebilirsiniz.

Bu muayenede doktor ayrıca bebeğin kalp atışı ve fetal büyümeyi kontrol etmek isteyecektir.

Hamilelik, anne için büyülü bir andır ve bebeğin sağlığı ve gelişimi için temeldir. 17 haftalık gebelikte bebek hala çok küçük, ama neşe, endişe, sıcak basması ve annelerin daha canlı rüyalar görmelerine neden olabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.