Hamileyken

15 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

07.03.2022
163
15 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

Hamileliğin 15. haftası, 100 günlük hamileliği tamamladığınız zamandır. 15 haftalık gebelikte, bebeğin hareketlerinin hissedilmesi muhtemeldir. Işık hassasiyeti ve artikülasyon kapasitesi gibi bebek için önemli gelişmeler bu haftada meydana gelir.

15 haftalık gebelik bebeğin cinsel organının gelişiminin başlangıcındadır. Bebeğin cinsiyeti rahimde nerede olduğuna bağlı olarak, yakında ultrasonda öğrenmek mümkün olacak.

Bu haftada hamile kadının karnı, bebeğin kemiklerinin büyümesi ve yağlanmanın başlamasıyla birlikte büyümeye başlar.

Hamileliğin 15. haftasında neler olduğu hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin ve yazıya yorum yazmayı unutmayın.

15 Haftalık Gebelik Kaç Aydır?

15. hafta hamileliğin 4. ayının bir parçasıdır. İkinci çeyreğin başlangıcına işaret eden aydır.

Bebeğin boyunda ve buna bağlı olarak karında en fazla artışın olduğu evre olmasına rağmen, bu dönem anne için genellikle ilk üç aylık döneme göre daha az zordur.

Daha önce yaygın olan mide bulantısı azalma eğilimi gösterir ve hamile kadının vücudundaki değişiklikler daha belirgin olmaya başlar.

15 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu

15 haftalık gebelikte bebek yaklaşık 50 gramdır. Bu haftadan itibaren büyüme hızı artar ve bu ağırlık daha da artar ve bebeğin kilo alması hızlanır.

15 haftalik gebelik
15 Haftalık Gebelik

15 haftalık hamilelikte bebek boyu, kilosu ve gelişimi özet olarak şu şekildedir:

  • Hamilelik yaşı: 15 hafta (2. trimesterin 4. ayı)
  • Fetal yaş: 13 hafta
  • Fetüsün boyu: 10 cm (baştan bele kadar ölçülür)
  • Fetal ağırlık: 70 g (yaklaşık)
  • Boyut: Elma
  • 15 haftalık hamilelik 105 günlük hamileliktir.

15 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

15 haftalık gebelikte göbek büyür ve rahat uyku pozisyonları bulmak zor olabilir. Ayrıca rahim hacmi arttıkça mesaneye uygulanan basınç daha fazladır ve sık idrara çıkma meydana gelebilir.

El, ayak ve ayak bileklerinde ödem (şişme) de artabilir. Bu durum, artan kan dolaşımı ve büyüyen rahimin pelvik damarlara uyguladığı basınçtan kaynaklanırlar.

Bu nedenle kadının vücudunun bebeğin büyümesine adaptasyonu sırasında pelviste, karın yan tarafında ve sırtta bir miktar ağrılar ortaya çıkabilir.

Bu semptomları hafifletmek için yürüme, yüzme veya yoga gibi hafif egzersizler yapılabilir.

Ağrılar

Hamileliğin 15. haftasında, bazı anneler pelviste ve ayrıca göbeğin yanlarında ve sırtta ağrı hissetmeye başlayabilir. Bu his korkutucu olabilir, ama bu çok normaldir. Kaslar gevşer, böylece göbek esneyebilir ve rahim genişleyebilir. Rahimin esnemesi bazı kadınlar için daha fazla, bazıları için daha az ağrılı olabilir.

15 haftalık gebelikte bebek hareketleri anne tarafından küçük bir balığın hareket ettiği şeklinde algılanabilir. Bebeğinizin fetal gelişimi nedeniyle bu aşamada çok aktif olduğundan emin olabilirsiniz. İkinci veya daha fazla hamileliği olan anneler, ilk hareket hissi çok hafif olduğu için bebeklerini ilk kez anne olanlardan çok daha erken hissetmeye başlayabilirler.

Belki de gardırobunuzu hamileler için kıyafetlerle, hatta bebek doğduktan sonra bile kullanılabilecek elbise ve önlük gibi daha geniş giyim eşyalarıyla yenilemenin zamanı gelmiştir. 15 haftalık hamilelikte, vücudunuz zaten oldukça farklı, göbeğinizin büyüdüğünü zaten görebilirsiniz.

15 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıldır?

Bebek eklemleri gelişti ve hareket etmek için bolca alana sahip. 15. gebelik haftasında hareket ediyor, ancak boyutu nedeniyle hareketlerini doğru bir şekilde hissetmek hala zor.

15 haftalık gebelikte bebek hareketlerini hisseden kadınların çoğu karınlarında gaz kabarcığı şeklinde hissettiklerini bildiriyor. Bunu algılamak, özellikle ilk kez anne olan kadınlar için biraz zor olabilir.

15 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

15 haftalik gebelikte bebek
15 haftalık gebelikte bebek

Çocuğun saç derisi bu hafta şekillenmeye başlar. Bu aşama aynı zamanda bebeğin vücudunun her yerinde onu amniyotik sıvıdan koruyan lanugo -yumuşak, ultra ince tüylerin- büyümesiyle de kendini gösterir. Doğumdan sonra bu tüyler dökülür.

Hamileliğin 15. haftasında bebeğin parmak uçları şekillenir. Ayrıca bebek küçük parmaklarını, özellikle de başparmağını emmeye başlar.

15 haftalık gebelikte bebeğin cildi, halihazırda çalışmakta olan kan damarlarını görebileceğiniz kadar ince bir tabakadır.

Hamileliğin bu haftasında bebek görme duyusunu geliştirmeye başlıyor. Hâlâ gözlerini açmıyor, ama ışığı algılayabiliyor.

15 haftalık hamilelikte, gebelik evresinin ⅓’den fazlası geçmiştir. 15 haftalık gebelik, bebeğin gelişiminin çok hızlandığı, cinsiyetini öğrenmenin ve hareketlerini karın içinde hissetmenin mümkün olduğu bir dönemdir. Genellikle hamileliğin sıkıntısız bir aşamasıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir. Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.