fbpx

14 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

12.02.2022
1.147
14 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

14 haftalık gebelikten itibaren, düşük yapma riski çok düşüktür. Anne adayları bu haftadan itibaren kendilerini bu yönden daha güvende hissedebilir.

14 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi sorusu kadınlar tarafından sıklıkla soruluyor. Merak etmeyin, rahatlamanın ve bebeğin hareketlerine odaklanmanın zamanı geldi.

Bu haftada bebek şekillenmeye başlar ve organlarının yapısı tam olarak oluşmuştur. Yakında bebeğin yüzünü görmek ve bebeğin cinsiyetini öğrenmek mümkün olacaktır.

Bebeğin gelişimini adım adım takip edebilmek ne güzel. Her gün bebek ve anne için yeni şeyler oluyor. Bu anı en iyi şekilde değerlendirin.

14 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Oluyor?

14. gebelik haftasında, anne hamileliğinin dördüncü ayındadır. 14 haftalık gebelik, gebeliğin ikinci üç aylık döneminin başlangıcıdır.

İkinci üç aylık dönemde vücuttaki değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Genel olarak, 14. Gebelik haftasına kadar göbek zar zor fark edilir. Göğüsler emzirmeye hazırlanmak için büyümeye başlar ve kalçalar biraz daha genişler.

Sadece vücudunuz değil, bu haftada bebeğinizin vücudu da değişir. 14 haftalık gebelikte bebeğin ilk hareketleri çok az da olsa fark etmek mümkündür.

14 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

14 haftalik gebelikte bebek
14 haftalık gebelikte bebek

Anne hamileliğinin 14. haftasına ulaştığında, bebeğin iç organlarının yapısı zaten oluşmuştur. Göbek kordonu zaten gelişmiştir ve bebeğinize sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duyduğu oksijeni ve besini sağlar.

Bebeğin böbrekleri, yemek borusu, soluk borusu, gırtlak ve ses telleri bu haftada gelişir. Aslında vücudun her yerinde çok ince olan ilk tüyler de bu haftada ortaya çıkar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  21 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

14 haftalık gebelikte bebeğin solunum hareketleri de oluşmaya başlar. Bebek ağzını açma ve kapama hareketleri yapar, yüz ve ayrıca el kaslarını çalışır. Bu haftada göbek kordonunu tutmak için hareketler yapar.

14. hamilelik haftasında bebeğin gözleri yüzün üst kısmına ve kulaklar başın yanlarına doğru hareket eder.

Her şey yerli yerinde olacak ve yakında ultrasonda bebeğin yüzünü tam olarak görmek mümkün olacak. Ayrıca ultrason muayenesi ile bebeğin cinsel organlarının görülebilmesi de bu haftada mümkündür.

Hamileliğin 14. haftası, Down Sendromu gibi kromozomlardaki olası anormallikleri belirlemek için önemli olan ense saydamlığı (TN) muayenesini gerçekleştirmek için son haftadır.

14 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Nedir?

Fetus organları oluşturmuş olmasına rağmen, hala çok küçüktür. 14 haftalık gebelikte bebek, yaklaşık bir portakal büyüklüğündedir.

14 haftalık gebelikte bebeğin boyu 8 cm ile 9,5 cm arasında (baştan kalçaya kadar) ve yaklaşık 40 gr ile 60 gr arasındadır.

14. hafta bebeğin kilo almaya ve hızlı şekilde büyümeye başladığı haftadır. Artık ultrasonda bebeği daha net görmek mümkün olacaktır.

Her bebeğin rahmin içinde veya dışında farklı geliştiğini unutmayın. Bu, ebeveynlerin yapısına ve çocuğun vücuduna göre değişecektir.

14 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

14 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden en önemlisi, ilk birkaç ayın sıkıntılarının bu haftadan itibaren kaybolmaya başlamasıdır. Mide bulantısı, sık idrara çıkma dürtüsü gibi can sıkıcı durumlar genellikle bu haftadan itibaren azalır.

Bu haftada sadece bebeğin gelişimi ile ilgilenmek değil, aynı zamanda annenin vücudundaki değişikliklerin farkında olmak çok önemlidir.

Her şey çok hızlı olurken, 14 haftalık hamile annenin vücudunda bazı değişikliklerin olması normaldir.

14 haftalık hamilelikte annedeki değişikliklerden bazıları şunlardır:

Vücut değişiklikleri

Göğüsler giderek daha fazla büyümeye başlar ve artan melanin üretimi nedeniyle daha koyu hale gelen göğüs ucunun kademeli değişimini fark etmek mümkündür.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  19 Haftalık Gebelik Annedeki Değişiklikler

Karnın ortasında beliren ve doğumdan bir süre sonra kaybolacak olan, iyi bilinen koyu renkli hamilelikte göbek çizgisi görünmeye başlayabilir. Bu bir kural değildir, ancak genellikle bu dönemde başlar.

Kabızlık

Yüksek düzeyde progesteron, hamilelikte kabızlık problemine neden olarak bağırsak kaslarını zayıflatır. Bu durumda, bağırsak işlevinize yardımcı olmak için bol su içmeniz ve lif açısından zengin meyve ve sebzeler yemeniz önerilir.

Burun tıkanıklığı

Progesteron ayrıca hamilelikte burun tıkanıklığı problemine neden olabilir. Burun mukoza zarlarındaki kan dolaşımı attığı için burunda tıkanıklığa neden olur.

Burun tıkanıklığına ek olarak bazı durumlarda burun kanaması da görülebilir. Oda nemlendiricisi burnunuzu temizlemeye ve kanamaları önlemeye yardımcı olabilir.

14 Haftalık Gebelikte Anne Karnı Belli Olur Mu?

14 haftalik gebelikte anne karni
14 haftalık gebelikte anne karni

İkinci üç aylık dönemde vücuttaki değişiklikler ortaya çıkmaya başlar. Genel olarak, hamileliğin 14. haftasından önce göbek zar zor fark edilir.

Bu haftadan itibaren, rahim boyut olarak artmaya başlar. 14 haftalık gebelikte anne karnı yuvarlak şekilde görülür. Bu haftadan itibaren anne adayının karnı şekil almaya başlar ve yavaş yavaş uzar.

Her kadının yapısı farklı olduğu için, karnın belli olma zamanının kadından kadına değişebileceğini hatırlamakta fayda var. Ancak karnın büyüklüğünün bebeğin boyutunu belirlemediğini vurgulamak gerekir.

14 haftalık gebelik duyguların yoğunlaştığı bir dönem olduğu için kendinize dikkat etmeye çalışın. Vücudunuzun daha fazla enerjik olması ve vücuttaki değişikliklerle başa çıkmak için düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.