fbpx

12 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

11.02.2022
1.669
12 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri Hissedilir Mi?

12 haftalık gebelikte bebek hareketleri olsa da annenin bunları hissetmesi için birkaç hafta daha beklemesi gerekecektir. İlk tekmeleri veya hareketleri hissetme haftası kadından kadına çok farklıdır. Çoğu hamile kadın bebeğin hareketlerini 16. ve 20. haftalar arasında fark eder.

Bebeğin yaptığı hareketler, rahim duvarından karın duvarınızdaki hassas sinir uçlarına doğru yayılır. Bu nedenle, bebeğin hareketlerini hissedip hissetmemeniz, bebeğin nasıl yattığına, plasentanın nerede olduğuna, tekmelerin hangi yöne doğru olduğuna ve tekmelerin gücüne bağlı olacaktır.

12 Haftalık Gebelikte Düşük Riski Yüksek Mi?

12 haftalık gebelikte, en karmaşık dönem ve en yüksek düşük yapma riski sona eriyor. Kadın hamile olduğunun haberini henüz arkadaşları ve ailesiyle paylaşmadıysa, bu hafta bunu konuşmak daha güvenli olabilir.

12 haftalık gebelikte düşük riski düşmüş ve bebek tam olarak rahime yerleşmiştir. Bu nedenle vücutta giderek daha belirgin değişikliklere neden olur.

12 haftalık gebelikte küçük değişiklikler şimdiden fark edilebilir. Örneğin, göbek, göğüsler, uyluklar ve hatta kollar ve ayaklar hacim olarak artma eğilimindedir.

Bulantı azalmaya başlayabilirken baş dönmesi ve baş ağrılarının daha fazla olması normaldir. Bu gebelik haftası hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin!

13 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

12 haftalik gebelik kac aylik
12 haftalık gebelik kaç aylık

12. gebelik haftası 3. ayın sonuna tekabül eder, yani gebelik neredeyse ikinci üç aylık döneme girmek üzeredir.

3 aylık olan bebek oldukça sık (neredeyse durmaksızın) hareket ediyor, ancak annenin bunu hissetmesi için henüz çok erken.

Hamileliğin bu aşamasında, bazı hamile kadınların normalden daha fazla açlık hissetmeleri çok yaygındır. Çünkü bebeğin gelişim süreci durmaz ve büyümek için enerjiye ihtiyaç duyar.

Ayrıca faydalı bilgiler bulacağınız bu yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz:  20 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Bu nedenle hamile kadınların dengeli beslenmeleri, uzun süreli açlık dönemlerinden kaçınmaları ve meyve, sebze, baklagiller, tahıllar ve yağsız etlerden zengin beslenmeyi tercih etmeleri önemlidir.

12 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu

12. haftada bebek ortalama olarak 14 g ağırlığında ve baştan aşağıya yaklaşık 7 cm boyundadır. Hayati organlar (kalp ve akciğer) zaten oluşmuştur ve şimdi büyüyecek ve olgunlaşmaya devam edecekler.

Bebek ayrıca daha insani bir görünüme girmeye başlıyor ve yüz yanak, dudak ve çene özelliklerini kazanıyor.

İşitme sisteminin bir kısmı zaten oluşmuştur ve kulaklar (onları çevreleyen kıkırdak) başın yan tarafında gelişmektedir.

Bebeğin tırnakları şimdiden parmak uçlarında uzamaya başlamış olabilir. Birçok bebek uzun tırnaklarla doğar ve doğum servisindeyken bebeğin tırnaklarını kesmek gerekebilir.

12 hafta bebek ultrason görüntüsü nasıldır?

12. haftada yapılan ultrason muayenesinde, anne bebeğini ilk kez görebileceği için önemli ve heyecanlı bir andır. Bu teste birinci trimester morfolojik ultrason denir ve ideal zaman 12 hafta olmak üzere, 11 ila 14. gebelik haftaları arasında yapılabilir.

12 haftadan önce bebek çok küçük olduğu için görüntü net olmayabilir.

12 hafta bebek ultrason goruntusu
12 hafta bebek ultrason görüntüsü

Muayene genellikle 30 ile 60 dakika arasında sürer ve bunun sonunda, doğum uzmanı başka testler yapılması veya diğer tavsiyelere uyulması gerekip gerekmediği konusunda sizi bilgilendirecektir.

12 haftalık ultrason muayenesi önemi

12 haftalık ultrason muayenesinde, başka bir bebeğin (ikizlerin) varlığı gibi başka şeyler ortaya çıkarabilir. Bu muayenede fetal yaşa göre olası doğum tarihini tahmin etmekte mümkündür.

12 haftalık gebelikte ultrason muayenesi çok önemlidir. Çünkü bu muayene sayesinde kromozomal sendromları izlemek mümkün olacaktır.

Bir şüphe varsa, kadın doğum uzmanı başka testler isteyebilir ve tüm şüpheler bu uzmanla netleştirilmelidir.

Hamileliğin 12. haftası, bebeğini 3 ay sonra ilk kez görecek olan anne için pek çok sürpriz getirebilir. 12 haftalık hamilelikte anne karnında bebek hareketleri anne tarafından hissedilmese de artarak devam ediyor. Bebek her gün daha da büyüyor ve gelişiyor. Bu nedenle, hamile kadın sağlıklı ve dengeli beslenerek bu gelişime katkı sağlamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.