Hamileyken

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

10.02.2022
279
11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

11 haftalık gebelikte annedeki değişiklikler daha çok hamileliğin can sıkıcı belirtileriyle ilgilidir. 11. gebelik haftasında, göbek hala algılanamaz ve ağırlık yapmaz.

11 haftalık gebelikte, annenin bebeğin gelişi için evi hazırlamaya başlaması için en iyi zamandır. Yakında gelecek olan yeni üyeyi ağırlamak için bazı yenilemeler veya uyarlamalar yapılması gerekebilir.  

Ayrıca, henüz hamile olduğunuzu söylemediyseniz, arkadaşlarınıza ve ailenize hamile olduğunu söylemenin yollarını araştırabilir ve düşünebilirsiniz.

11 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

11 haftalık gebelik, gebeliğin her aşamasına özgü olabilen veya 9 ay sürebilen belirtilerin başladığı dönem olarak tanımlanabilir.

11. Haftalık hamilelikte, gebe olup olmadığınızı veya biraz kilo alıp almadığınızı anlayamazsınız. Bazı kadınlarda göbek hemen belli olur, ancak bazılarında hamile bir kadın silüeti kazanmaya başlamak biraz daha uzun sürebilir. Annenin yüzü hormonal belirtiler gösterebilir. Çünkü progesteron yüzü daha yuvarlak ve bazı durumlarda burnu daha şiş gösterir.

11 haftalık gebelikte vücudun sinyalleri daha belirgin olmaya başlar ve mide bulantısı ve halsizlik azalmaya başlar. Bu yüzden bu hafta, anne adayının çeyizini hazırlamaya başlaması ve daha önce düşünemediği, denemeye bile cesaret edemediği detaylarla ilgilenmesi için ideal bir hafta olabilir.

11 haftalık gebelikte, hamile kadınların aşağıdaki belirtilere sahip olması yaygındır:

Hızlı kalp atışı

11 haftalık gebelikte kadının kalbinin daha hızlı attığını fark etmesi normaldir.

Bu hızlanma, bebeğin rahim içinde bulunması nedeniyle kan akış miktarının artması nedeniyle olur. Sonuç olarak, kalbin (vücudun tüm bölgelerine kan pompalamaktan sorumlu) daha hızlı çalışması gerekir.

Baş ağrısı

11 haftalik gebelikte neler olur
11 haftalık gebelikte neler olur

11 haftalık gebelikte annedeki değişikliklerden olan baş ağrısı, gebeliğin her aşamasında olabilir. Özellikle bu haftada başlaması beklenebilir.

Ağrı çok şiddetliyse hamile kadın, doğum uzmanıyla her vaka için güvenli tedavi hakkında konuşabilir.

Mide bulantısı

Şimdiye kadar yaygın olan mide bulantısı, 11. Gebelik haftasında azalmaya başlar. Mide bulantısının azalmasıyla birlikte bu haftada iştah artar.

Hamileliğin 11. haftasında hamile kadın, hamilelikten önce yemeyi sevmediği yiyecekleri istemesini sağlayan çok ünlü “aşerme” hissetmeye başlayabilir. Hamilelikte aşermenin başlama zamanı bazı kadınlarda erken, bazılarında biraz geç olabilir.

11 haftalık gebelikte kadında oluşan bu aşerme, her kadında farklı yiyeceklere olabilir. Aşerilen yiyecekleri yerken aşırıya kaçılmaması oldukça önemlidir.

11 Haftalık Gebelik Kaç Aylık?

11 haftalık gebelik neredeyse 3 tam aya eşittir. 1. dönem (düşük olma ihtimalinin en yüksek olduğu dönem) bitiyor. Bebeğin doğmasına yaklaşık 6 ay var.

Bu aşamada bebeğin kırmızı kan hücrelerinin üretimi başlayacaktır. Ve bunun için annenin gerekli miktarda demir sağlaması önemlidir.

11 haftalik gebelik goruntusu
11 haftalık gebelik görüntüsü

Bu nedenle hamileler karaciğer, buğday, sebze ve yeşil sebzeler (brokoli ve ıspanak gibi) gibi besinleri tüketmeye çalışmalıdır.

11 Haftalık Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

11 haftalık hamilelikte bebeğin göz ve kulakları zaten iyi şekillendirilmiştir ve ultrason muayenesi sırasında görülebilir. Kulaklar tam olarak yerlerine yerleşmiş olsalar da beynin mükemmel işleyişinden sorumlu olan iç bağlantıları henüz tam olarak oluşmadığı için hala duyamazlar.

Hamileliğin 11. Haftasında bebekler sürekli açılıp kapanan küçük göz kapaklarına sahiptir. Ancak yine de ışığı göremezler, çünkü optik sinirler hala gelişme aşamasındadır. Tıpkı gözler gibi bebek ağzını açıp kapatmaya başlar ve bu hareketler ultrason muayenesi sırasında da görülebilir.

11 Haftalık Gebelikte Bebek Boyu ve Ağırlığı

11. gebelik haftasında bebek boyu yaklaşık 5 cm (baştan aşağıya) ve yaklaşık 9 g ağırlığındadır.

Bebeğin zaten ilk ultrasonda görülebilen kulakları ve gözleri var. Ayrıca ayak parmakları ve el parmakları oluşur. Bebeklerin bu haftada tırnakları uzamaya başlar.

Minik kalp dakikada 120 ile 160 atış arasında değişen bir hızla çalışmaktadır. 

Gebeliğin 11. ve 14. haftaları arasında ense kalınlığı ölçümü yapılmalıdır. Morfolojik ultrason ile yapılır ve amacı Down Sendromu gibi kromozomal anomalileri tespit etmektir. Muayene ayrıca olası kalp problemlerini de tespit edebilir.

Bu aşamada bebek kendi vücudunu keşfetmeye başlayacaktır (gerilmeye başlar, elini açıp kapatır, burnu ile oynar).

Hamileliğin 11. haftası bebeğin iyi gelişimi için çok önemli bir zamandır. 11 haftalık gebelikte aşerme başlayabilir. Anne, bebeğin çeyizi ve odasını hazırlama fırsatını değerlendirmelidir.

Hamileliğin 11. haftasında bazı endişeler uykunuzu kaçırabilir. Bebeğin cinsiyetini bir an önce öğrenme ve tüm çeyizini hayal ettiğiniz şekilde ve istediğiniz renklerle hazırlamaya başlama isteği kaçınılmaz olacaktır. Ancak biraz daha bekleyin, 1 ya da 2 haftaya kadar bebeğin cinsiyetini ultrason yoluyla öğrenmek mümkün olacaktır. Dinlenme, kendinize iyi bakma ve her saniyenin tadını çıkarma fırsatını yakalayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.