Hamileyken

10 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

09.02.2022
253
10 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

10 haftalık gebelikte anne adayı, karnında bir miktar hareket fark etmiş olabilir. Ancak halihazırda yaşanmakta olan bu hareketin henüz fark edilmemesi olması oldukça olasıdır.

10 haftalık gebelik, hamilelikte ilk trimesterin son sonudur. Yani hamileliğiniz üçüncü ayda.

Mide bulantıları devam eder, ancak bu daha yoğun semptomların azalması muhtemeldir. Bunun nedeni, hormonal değişimlerin artık daha az olma eğiliminde olmasıdır.

Anne de daha sakin olabilir, çünkü ilk üç aylık dönemi sağlıklı bir şekilde bitirmek her şeyin iyi olacağına dair iyi bir işarettir. Çünkü hamilelikte ilk 3 ay genellikle daha kritik bir dönemdir. Bu dönem hamileliğin devamı veya bebeğin oluşumu için daha büyük riskler taşır.

10 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

10 haftalık gebelik, 3. ayın ilk haftasına eşittir ve 70 ila 77 günlük hamilelikten oluşur. Yani, önceki hafta hala ikinci ayındaydı. Şimdi anne ilk üç aylık dönemin son dönemine başlayacak.

10 Haftalık Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu

10 haftalık gebelikte bebeğin boyu 31 mm’dir ve başından omurganın sonuna kadar ölçülür. Küçük boyu önümüzdeki haftalarda hızla gelişecek, ancak ağırlığı hala sadece 4g. Bebeğin yaklaşık boyutu, bir üzüm tanesi kadardır.  

10 haftalık gebelikte anne karnının belirmesi, kadının vücut yapısına bağlı olacaktır. Genel olarak bu haftadan sonra bel daha geniş ve göbek yuvarlak olacaktır.

10 haftalık hamilelikte anne karnında çok az var gibi görünse de rahim içindeki değişiklikler tüm hızıyla devam ediyor. Bebeğin ilk yapıları oluşur ve gelişir. Bazı organlar zaten çalışıyor ve sıvılar zaten üretiliyor.

Bebeğin mide suyu oluşuyor ve böbrekler idrar üretiyor. Küçük eklemler oluşur ve bebeğin hareket etmesine izin verir. Aslında, rahimde hala bol yer var. Bu, çocuğun çok hareket etmesine izin verir. Ancak bu hareketler rahim boşluğunun fazla olmasından dolayı çok fark edilmeyebilir.

10 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

10 haftalik gebelik goruntusu
10 haftalık gebelik görüntüsü

10 haftalık gebelikte anne adayında uyku ve yorgunluk hala yoğun olabilir. Hamilelik boyunca sürebilmelerine rağmen, ilk üç aylık dönemde daha da güçlü olma eğilimindedirler.

Hamile yastığı almak ve rahat uyku pozisyonlarını düşünmek her zaman iyidir. Mide bulantısı meydana gelebilir, ancak 10 haftalık gebelikte ortaya çıkabilecek daha spesifik bir semptom var: artan tükürük.

Hamilelikte tükürük artışı neden olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak buna aşırı kusma veya mide yanması eşlik edebilir.

Ayrıca 10 haftalık gebelikte meme hassasiyeti, areolanın koyulaşması ve meme ağırlığının artması da fark edilebilecek diğer değişikliklerdir.

10. haftadan itibaren artık kan dolaşımı da değişecektir. Annenin kalbi daha fazla kan pompalamaya başlar. Bu da plasentayı beslemek ve bebeğin gelişimini sağlamak için önemli olacaktır.

Bu nedenle annenin bu dolaşıma yardımcı olacak, varisli damarlardan veya ayaklarda şişliklerden sakınacak aktivite ve davranışlarda bulunması önemlidir.

10 haftalık hamilelikte bakım

Kısa yürüyüşler yapmak kan dolaşımını iyileştirme ve kolaylaştırmada oldukça etkili olacaktır. Bu, bacaklarda ve ayaklarda şişlik ve ağrıyı azaltır. Rahat ayakkabılar giymek, cildi sıkan giysilerden kaçınmak ve aynı pozisyonda uzun süre kalmaktan kaçınmak kan dolaşımını iyileştiren basit önlemlerdir.

İyi sıvı alımını sürdürmek, böbreklerinizin ve mesanelerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Yavaş yavaş, fetüsün mesaneyi sıkıştırması nedeniyle idrar yapma dürtüsü daha sık görülür. Ancak yeterli sıvı alımı bu dönemde çok önemlidir.

Besin açısından zengin yiyeceklerle dengeli beslenmek çok önemlidir. Bu nedenle, sağlıklı bir hamileliği sürdürmenin en iyi yolu, kontrollere zamanında gitmek ve beslenme ve aktivitelerle ilgili yönergeleri takip etmektir.

Yumurta, süt, kuru yemiş ve çeşitli meyveler annenin sağlığı için harika olacaktır. Bu arada, bağırsakları az çalıştığına dair işaretler de bu haftadan itibaren görülebilir. Bu nedenle lif açısından zengin yiyecekler yemek bu problemin üstesinden gelmek için işe yarayacaktır.

Ultrason muayenesi

10 haftalık gebelikte ultrason muayenesi yapılması mümkündür. Genel olarak 13. Haftada muayene yapılır. Bu haftalarda yapılan ultrason kontrolleri bebeğin oluşumunun değerlendirilmesi, gebelik kesesinin bütünlüğünün değerlendirilmesi ve bebeğin kalp atışının değerlendirilmesi için çok önemlidir.

Anne adayı, son adet döneminin ne zaman gerçekleştiğini tam olarak bilmiyorsa, ultrason gebelik yaşını tahmin etmeye veya doğrulamaya yardımcı olabilir.

İlk ultrasonun yapılması hamilelik süresini doğrulamak için çok önemlidir. Bunun nedeni, son adet döneminin her zaman doğru olmamasıdır. Bebekler 2. trimesterden itibaren çok hızlı büyüyüp gelişebilir. Bu nedenle, ultrasın muayenesi ile doğru gebelik yaşını tahmin etmek daha zordur.

10 Haftalık Gebelik Cinsiyet Belli Olur Mu?

10 haftalik gebelik cinsiyet belli olurmu
10 haftalık gebelik cinsiyet belli olur mu

10 haftalık gebelikte yapılan ultrason muayenesinde bebeğin cinsiyeti belli olmaz. Bebeğin cinsiyetini bilmek için 13. Haftayı beklemeniz gerekiyor. 13 haftalık gebelikten itibaren bebeğin erkek mi kız mı olduğunu görebilirsiniz.

10 haftalık hamilelikte birkaç değişiklik meydana gelir. Bebeğin oluşumu yoğun ve hızlanmıştır. Büyümesi hızla devam ediyor ve birçok yeni gelişme henüz gerçekleşmedi.

10 haftalık gebelikte annede fiziksel ve duygusal değişiklikler meydana gelir. Vücudun duyarlılığı daha fazla olabilir, hatta kaygı ve duygusallığın da daha fazla olması çok muhtemeldir.

10 haftalık gebelikte rahatlatıcı egzersizler ve dengeli beslenme, sağlıklı hamileliği sürdürmenin ipuçlarıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Hamileyken.com içerisinde yer alan yazılar genel tavsiye niteliğindedir. Hiçbir zaman tedavinin bir parçası veya doktorun önerisi olarak değerlendirilmemelidir.Yazı içeriği tüm hakları saklıdır ve izinsiz olarak kullanılamaz.